54V kædesav med tophåndtag
Dewalt DCMCST635N-XJ kædesav 54V, 35 cm er udviklet til dig, der arbejder professionelt med træpleje og beskæring i højden. Her får du en kraftfuld batteridrevet kædesav med tophåndtag, som sikrer maksimal bevægelsesfrihed og sikkerhed ved klatring og arbejde over jorden.
Du får et værktøj, hvor ergonomi, rå elektrisk ydeevne og tryg betjening er i centrum – fra det robuste fastgørelsespunkt til selebånd til et overskueligt LED-panel, der altid holder dig opdateret. Vær opmærksom på, at motorsave med tophåndtag kræver erfaring og uddannelse for sikker betjening.
Nøglefunktioner og tekniske specifikationer
Spænding: 54V FLEXVOLT batterisystem
Sværdlængde: 35 cm (14”) lavprofil
Antal snit pr. Opladning: Op til 160* (DCB547-batteri)
Kæde: 0,325” optimeret til batteridrevne save
Medfølger: Sværd, kæde og sværdhylster
Effektiv drift og nem overvågning
Denne kædesav er udstyret med justerbar, automatisk kædesmøring, der sikrer jævne snit og forlænger kædens levetid. Det integrerede LED-betjeningspanel holder dig informeret om batteriets status, bremseaktivering og eventuelle advarsler, så du undgår utilsigtet nedetid. Kædestramning med boltlås gør det let og sikkert at justere saven, selv under krævende arbejdsopgaver.
Arbejdskomfort og sikkerhed i højsædet
Sav med tophåndtag er designet specifikt til arborister og træplejere, hvor balance og greb er afgørende. Det ergonomiske ekstrahåndtag og de solide metalspidser sørger for stabilitet og præcise snit – både lodret og vandret. Fastgørelsespunktet til sele øger din sikkerhed ved arbejde i højden.
Det får du med
35 cm sværd
35 cm kæde
Sværdhylster
Kraft og frihed med FLEXVOLT
Kædesaven drives af Dewalts FLEXVOLT-system, så du kan bruge eksisterende 54V batterier på tværs af værktøj. Ufrist dig fra ledninger og tunge benzindrevne alternativer og opnå op til 160 snit på én opladning (afhænger af batterivalg og arbejdsopgave). Kædesaven leveres uden batteri og lader, så du kan tilpasse den dit eksisterende set-up.
OBS: Batteri og lader medfølger ikke, men kædesaven er kompatibel med alle Dewalt FLEXVOLT-batterier.






